Какво представлява сухотата в очите?

Един от най-често срещания проблем при очите освен нарушенията в зрението, е изсушането им. Офталмолозите наблюдават увеличение на хората, страдащи от този проблем през последните 15-20 години. Има дори случаи в които хората не разбират, че страдат от този здравословен проблем, поради обстоятелството, че понякога водещият симптом при тях е сълзенето от очите.
1. Какво е „сухо око“ всъщност?
С терминът „сухо око“ всъщност се определя съвкупността от промени в окото, които промени могат да доведат до недостатъчно овлажняване, а оттам и до изхранването на роговицата и конюнктивата. Заради това се стига до развитието на възпалителен процес и съпътстващите ги увреждания, които могат отчасти да засегнат и клепача. Слъзният канал заради протичащите промени също промяна своята структура и обем, а оттам и функциите си. Той става нестабилен, с времето очната повърхност се наранява от триенето с клепача.
Първоначално уврежданията, които се появяват биват обратими, но ако не се вземат сериозно под внимание, да се посети специалист и да се лекуват, състоянието може да стигне и до крайни, трайни изменения на очите. Ако се наблюдава под електронен микроскоп, терминът „сухо око“ придобива логичен смисъл – повърхността на конюнктивата и роговицата изглежда суха и наподобява лющеща се кожа. Много често в това състояние окото не се усеща сухо, ето защо много хора биват объркани от поставената им диагноза. В зависимост от това каква е главната причина за появата на това състояние, окото може да реагира по различен начин. От една страна би могло да се появи зачервяване, сърбеж, сълзене, както и влошаване на зрението.
2. Какви са причините?
Причините за развитието на сухота в окото, може да са фактори, които благоприятстват развитието на състоянието, като те биват или генетично обусловени, или външно обусловени, т.е. от външната среда: когато сте пътували дълго време на отворен прозорец, когато сте били дълго време в помещение със сух въздух, при прием на различни медикаменти – бета блокери, антипсихотици, много често и след химиотерапия, кожни заболявания, които засягат и клепачите, като розацея, диабет, ревматизъм, а също така и хормонални промени – през климактериума, трайно възпаление на клепача (блефарит), продължително четене или работа на компютър.
3. Какви са симптомите?
За да разпознаем, че в действителност става въпрос за изсушаване на окото и да потърсим навременна специализирана помощ, трябва да се наблюдаваме за следните симптоми: спонтанно сълзене или парене преди всичко при излагане на вятър или дим, постоянно и дразнещо усещане за чуждо тяло в окото, чувство, че очите са пресъхнали рано сутрин при ставане /слепване на клепачите/, поява на странен и нетипичен белезникав секрет в ъгъла на клепачите, рязко влошение на зрението, сърбеж и парене, зачервяване на окото и конюнктивит.
4. Защо в последните години има зачестяване на случаите?
Отговорът на този въпрос трябва да се търси предимно в начина на живот, който води съвременния човек. Всички технически средства, които имат за цел да улеснят човека – климатиците, вентилатори са вредни за очите, освен това тютюнопушенето също може да е фактор. А и през последните години значително е увеличена употреба на контактни лещи. Да не забравяме и компютрите – появата на така наречения office-eye синдром, при който окото рядко мига, вперено в монитора, а оттам се стига и до нарушаване на плътността на слъзния филм.
5. Какво е лечението?
Лечението на този очен проблем зависи изцяло от причината, поради която се е стигнало до него. Съответно това трябва да стане на специален преглед. Обикновено се ползват овлажняващи очни капки, гел или мехлем.