Какво лекуват зеленчуковите сокове?

Всички зеленчукови сокове (освен картофения) се препоръчват за профилактика и лечение на гастрит с понижена киселинност и заболявания на жлъчния мехур

Доматеният сок е полезен при нарушения в обмяната на веществата, заболявания на сърдечносъдовата система и храносмилателния тракт.
Смес от сокове от брюкселско зеле с морковен, салатен и сок от зелен фасул дава такова съчетание от елементи, което помага да се усвоят микроелементите, необходими за възстановяване функциите на задстомашната жлеза. Установено е, че тези сокове са изключително полезни при диабет. Те обаче носят полза само в случаите, когато концентрираните нишестета и захарта се изключат от диетата.
При употребата на зелев сок удивително бързо се поддава на лечение язвата на дванадесетопръстника. Този сок притежава великолепно изчистващо действие и намаляващо теглото свойство.
Смес от сок от моркови и зеле е великолепен източник на вит. С и действа като изчистващо средство, особено при инфекции на венците, предизвикващи пародонтоза. Сокът от прясно зеле се употребява и при хронични гастрити главно с понижена киселинност, язва на стомаха и дванадесетоспръстника, заболявания на черния дроб и далака, затлъстяване. Пие се по 1 – 2 чаши 2-3 пъти на ден един час преди хранене в топъл вид.
Суровият картоф съдържа лесно усвояема захар, която при варене се превръща в нишесте. Сокът от суров картоф добре изчиства целия организъм. В смес с. морковен и сок от целина помага при нарушения в храносмилането, нервни разстройства, ишиас. В тези случаи всекидневната употреба на 500 грама смес от морковен, краставичен, цвеклов и картофен сок често дава положителен резултат за кратък срок, при условие че са изключени всички месни и рибни продукти.