Как се разнася хематом?

Как се разнася хематом? Ето отговорът на д-р Асен Драмов от Националната кардиологична болница в София, поместен в „Здраве без лекарства“

Травмата на меките тъкани винаги води до кръвоизлив и образуване на хематом. Кръвта се натрупва под кожата или под мускулната обвивка, наричана фасция. В първия случай има лек оток с кръвонасядане с характерен синьо- лилав цвят. Той се дължи на пигментите в кръвта – хемоглобин и хемосидерин. Постепенно отокът спада, а цветът преминава в зелен, жълт и накрая изчезва.
При хематом под фасцията има по-голям и по-болезнен оток в дълбокия слой на мускулатурата. Кожата е напрегната, а оцветяването може да се появи след 2-4 дни на друго място далече от травмата – например около глезена.
Диагнозата е лесна – с ехограф, който изобразява хематома в меката тъкан, с томограф (скенер) или с ядрено-магнитен резонанс. При по-тежка травма трябва да се иде на лекар, за да се види дали има счупена кост или увреждане на става и сухожилие.
Лечението е покой, студове терапия (лед на мястото на удареното), мазане с гел с хепарин, пият се лекарства за уплътняване на съдовете като витамин С и др. Ако хематомът е голям, може да се наложи събралата се кръв да се източи с игла и спринцовка и по-рядко – с операция и дренаж.
Малките кръвоизливи и хематоми минават без следа за 2-3 седмици и без лечение. По-особен е пулсиращият хематом. Това е изливане на артериална кръв в кухината от увредена артерия. Той се открива с Доплерова ехография и се лекува оперативно в клиника.