https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Как е правилно да се яде авокадо

0

Този все по-популярен плод – авокадо, е култивиран от ацтеките. Това означава, че гастрономическата история на екзотичното авокадо е на около пет хиляди години.

avokadoНа коментираното авокадо му приписват какви ли не свойства, и реални медицински – и свръхестествени,но как е правилно да се яде авока питат от psychologies.ru. Това е хем универсална, хем капризна храна. Бразилците приготвят от авокадо забележителни млечни десерти, а мексиканците забъркват великолепния сос гуакамоле. Плодът  силно и бързо се окислява и почернява; ако няма да ядете целия плод наведнъж, остатъка намажете със сок от лимон – в противен случай след няколко часа меката му плът ще е почерняла, а вкусът няма да има нищо общо с първоначалния.

Често в магазина този плод, който винаги е доволно скъп, е или дървен – или омекнал от многото опипване. Купете си “дървено” авокадо и го оставете в кухнята у дома – след няколко дни ще е доузряло и омекнало. Процесът може да се ускори, като го сложите в хартиен плик заедно с 1-2 ябълки или банани.

Не забравяйте никога, че този плод съдържа много растителни мазнини. При това усещането на тази съставка е като при сметана или краве масло, а не като при олиото. Ако приготвяте зеленчуково или картофено пюре, не е нужно да добавяте масло – добавете него. Така всъщност разбираме как и защо така добре се съчетава с мляко и сметана в десертите – образно казано, те са си от една “кръвна” група.
Диетолозите надценяват плодът, като си правят оглушки за мазнините в него. Всъщност съдържанието му е достатъчно високо за да си признаем, че не бива да прекаляваме с него. Да се наситим на вкуса му с голяма порция авокадо всъщност е все едно да пием зехтин направо от бутилката.

И в добавка – оказва се, че не е трудно да си отгледаме авокадо вкъщи! Но само като декоративно растение – а не като овошка, от която ще чакаме реколта. Голямата костилка на зрелия плод може да се обработи, като по периметъра й се направят малки дупчици и в тях се втъкнат кибритени клечки. После в стъклена чаша се налива вода и костилката от авокадо се потапя, като е добре във водата да остане потопена най-долната й част. Ако е необходимо, водата се долива периодично. След две седмици костилката от авокадо покълва.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.