Как да прочистим организма?
Начините, по които човешкият организъм може да елиминира вредните вещества, които по някаква причина са попаднали в него, са посредством различни органи като черния дроб, бъбреците, червата, белите дробове, лимфните възли и кожата. Има случаи обаче, когато тялото ни просто не може да се справи само и тогава сме свидетели на такива симптоми като хронична умора, кожни раздразнения, алергии, подуване на стомаха и торбички под очите. Те са знак, че организмът ни има нужда от допълнителна детоксикация.
Детоксикацията не е нов метов човешката история и медицина. Древните индийци са я практикували като част от системата за грижа за здравето аюрведа, както и като част от традиционната китайска медицина. Може да се обясни накратко – това е начин на пречистване на кръвта от натрупалите се вредни вещества в организма – твърди метали, пестициди и отпадъчни продукти от метаболизма.
Когато сме решили, че имаме нужда от пречистване, първото което трябва да направим е да прекратим някои вредни навици. Като пушене, алкохола, кафето, както и захарта и наситените мазнини. Освен това е добре да заложим и на специален хранителен режим, който да ни осигури достатъчно количество вода и полезни вещества. Поради тази причина е невъзможно да не обърнем внимание на сезонните плодове и зеленчуци, които ще ни помогнат да се почувстваме по-добре, а и ще ни заредят с полезни вещества. Предимството им е в това, че зреят под слънчевите лъчи и запазват съдържащите се в тях витамини и не подлежат на допълнително третиране с цел дълго транспортиране.
Първият сезонен плод, който сега може да намерите вече почти навсякъде и то на достъпни цени са черешите. Те са много полезни за процеса на детоксикация, поради това, че подобряват значително обменните процеси в организма, стимулират дейността на черния дроб и бъбреците, както и спомагат за изхвърлянето на лошия хоилестерол. В тях се съдържа веществото антоцианин – червен пигмент с мощни антиоксидантни свойства.
Друг подходящ за детоксикация сезонен плод са ягодите. Те са вкусни, сочни и ароматни, но също така и са богати на множество полезни витамини и минерали, като витамините от група В – В9 и В5. Само 100 грама от червените плодчета ни доставят препоръчителната дневна доза витамин С. Освен това и зареждат с ценни минерали, като калий, желязо и магнезий.
Не на последно място в диетата си трябва да включим и марулята. Този зеленолистен зеленчук е чудесен източник на витамините К, С, А и В6.