Как да приготвим покълнало жито?
Няколко рецепти дават отговор на въпроса: Как да приготвим покълнало жито?
Когато времето е хладно, леко затопляйте зърнената храна, като я сложите в стъклен буркан, а него – в гореща вода за 10-20 мин. Тази храна действа охлаждащо на организма и затова е добре да се затопля преди хапване.
Вземете 80-100 г жито и го промийте с течаща вода 2-3 пъти. След това го разстелете на слой от 2-3 см в стъклен или порцеланов съд и го залейте с малко вода, така че тя едва да покрива горния слой зърна. Покрийте с марля. Най-важното е да осигурите на зърната влага, въздух и топлина до 22 градуса. След 24-30 часа ще се покажат белите кълнове. След като станат дълги 2-3 мм, отново промийте зърната. Преди консумация може да ги смелите леко, направо да ги хапвате с мед или да поръсите с тях салата. Най-важното е да ги дъвчете добре, например 1 ч.л. – в продължение на 1 мин. Друг вариант за приготвяне е, ако от вечерта залеете с вода 2 с.л. твърд сорт жито и го оставите да престои цяла нощ в стъклен буркан. На сутринта изливате водата, изплаквате и отново сипвате малко вода. Накланяте съда под ъгъл от 45 градуса, като предварително сте го покрили с марля. Така зърната ще се разпределят по стените на буркана, а марлята няма да им позволи да се разпилеят.
Палачинки или хлебчета
Смелете покълналата пшеница и направете от нея малки топчета, след което ги запечете или ги запържете в масло. Яжте ги топли, може да ги подсладите с малко мед и ще получите прекрасен вкус.
Комбинация с орехи подсилва имунитета
След като смелите покълналото жито, добавете малко сок от моркови или мед и натрошени на ситно орехи. Може да добавите канела или ванилия, както и всякакви зелени подправки. Тази комбинация зарежда с енергия и стимулира имунната система, пази децата от хрема и настинка. Пропорциите са: 1 ч.ч. покълнало смляно жито се смесва с начуканите ядки на 4 ореха или 6 лешника, 100 г сок от моркови или 1-2 с.л. мед.