Как да изчистим отровните нитрати от зеленчуците?

Преходът от нитрати към нитрити се подпомага от продължителното размразяване

Затова размразявайте замразените плодове и зеленчуци непосредствено преди консумация. А ако ги готвите, може дори да не ги размразявате.
Опасни за здравето може да бъдат и прясно изстисканите сокове: нитратите в техния състав се превръщат в нитрити много бързо. Затова соковете, особено зеленчуковите, е добре да се консумират непосредствено след приготвянето им или да се стерилизират. Не бива да подготвяте салатите предварително и след това да ги съхранявате на топло място.
Може да понижите риска от консумацията на нитрати и в процеса на хранене – например ако подправяте зеленолистните салати с лимонов сок. Установено е, че аскорбиновата киселина (витамин С) блокира прехода на нитратите в по-вредните нитрити.
Важно е правилното съхраняване на плодовете и зеленчуците. Повредените части от тях създават благоприятна среда за образуване на нитрити.
Разбира се, не е възможно да се определи на око количеството нитрати в дадена храна, но има някои признаци, по които може да се ориентирате – косвен индикатор са неестествените размери на продуктите, наличието на бели ивици или очевидната недоузрялост при добър външен вид.
Съхранявайте зърнените храни, плодовете и зеленчуците на слънчева светлина. Това до известна степен ще отслаби ефекта на химическите вещества и най-вече на пестицидите.
Ако се съмнявате за съдържание на пестициди, най-добре отстранете кората на плодовете и зеленчуците, като я обелите колкото се може по-дълбоко.
Главният начин за неутрализиране на вредните нитрати е умерената, но редовна консумация на зеленчуци и плодове през цялата година. Предпочитайте сезонните и местните храни – така поне ще избегнете допълнителните токсични вещества с цел увеличаване трайността при транспортиране.
Не се изкушавайте да огризете корите на плодовете или да схрускате кочана на зелето – в тях обикновено се натрупват вредните вещества. Слагайте зелените подправки (магданоз, копър) в чаша с вода – освен че ще се запазят за по-дълго време, така ще се пречистят от нитратите, които се съдържат предимно в стъблата им.
Нарежете тиквичките и цвеклото на дребни кубчета и ги накиснете във вода на стайна температура за 5-10 мин. За по-добро изчистване сменете водата 2-3 пъти, пише „Рецепти за здраве“.
При варене картофите губят до 80% от нитратите, морковите и зелето – до 70%, цвеклото – до 40%. Интензивното отлагане на нитратите в отварата се случва в първите 30-40 мин – ако оставите зеленчуците в бульона, част нитратите се връщат обратно в тях. При варене на зеленчуци не затваряйте плътно капака – така ще подпомогнете отделянето на вредните вещества.
Унищожаването на нитратите по метода на интензивна топлинна обработка има и обратна страна, тъй като зеленчуците губят и витамините, и другите си полезни вещества. Помнете, че ако не прекалявате с количеството, няма как да нанесете вреда на здравето си, така че спокойно се наслаждавайте на свежите пролетни зеленчуци и плодове.