Житните продукти – полезна храна за малки и големи
Многобройните изследвания на учените постоянно потвърждават, че житните продукти са не просто полезни за здравето ни, а и помагат в борбата с някои болести. Консумацията на пълнозърнести храни подобрява храносмилането и работата на стомашно-чревния тракт, нормализира теглото, възстановява структурата на кожата, влияе положително на нервната и сърдечно-съдовата система, оказват противоалергично действие, възстановяват хормоналния баланс при жените.
Пшеницата е най-често консумираният продукт в храната на човека. От нея се приготвят хляба и тестените изделия, от които получаваме средно до 30% белтъчини дневно. Пшеничните храни нормализират храносмилателните и метаболитните процеси, изхвърлят шлаките от организма и спомагат за укрепване на мускулите.
От всички житни храни овесът е най-богат по съдържание на лесно усвояеми белтъчини и мазнини. Той се отличава с максимално най-доброто процентно съотношение на въглехидрати, белтъчини, мазнини и витамини от В-комплекса.
Оризът е сред основната храна на половината жители на планетата. Най-ценния сред видовете според хранителните си свойства е кафявият неполиран ориз. Той има богато съдържание на витамини от групите В и PP, както и различни мазнини, минерални соли и витамини, необходими на човешкия организъм.
Просото е една от главните житни култури в Африка и Азия. В неговите зърна има богато съдържание на магнезий, каротин и витамини.
Царевицата е изключително добър източник на скорбяла, желязо, витамини В1, В2, РР, Д, Е и каротин (провитамин).