https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Женски витамини? Нима ценните органични вещества не са еднакви за двата пола?

0

В това няма съмнение, но някои витамини са особено важни за женския организъм и неговите потребности, а други – за мъжкия

tradeboardmttxhg_img
Препоръчителното количество витамини за всеки отделен човек зависи от начина на живот, възрастта и здравословното състояние. Затова трябва да се консултирате с лекар, който ще ви посъветва колко витамини да приемате дневно и под каква форма.

Витамин Е. Жените са по-предразположени към алергии и автоимунни заболявания. За тях е особено ценен витамин Е, който регулира функцията на имунната система и успокоява хиперсензитивната й реакция. Освен това е мощен антиоксидант и помага за запазване доброто състояние на кожата – забавя процесите на стареене, има протективно действие спрямо вредните ултравиолетови лъчи, стимулира растежа и обновяването на клетките. Витамин Е оказва положителен ефект при лечение на заболяванията на гърдите и спомага за премахване на крампите в краката. Съдържа се в растителното масло, пшеничния зародиш, ядките и авокадото.

Витамини ВЗ, В6, В9 и В12. Витамините от група В осигуряват енергия, укрепват нервната система, участват в обменните процеси, помагат за адаптирането към високите умствени и физически натоварвания. Всичко това е много необходимо на съвременната жена, балансираща между работата и семейството. В големи количества витамини от групата В се съдържат в рибата, пълнозърнестия хляб, орехите, млякото, авокадото, фурмите.

Особено важен е В9, наречен още фолиева киселина

По време на бременност той подпомага правилното развитие на гръбначния стълб и мозъка на плода, като намалява риска от вродени увреждания до 70%. Освен това фолиевата киселина е необходима за нормалното образуване на червени кръвни телца и предпазва от анемия. Нейни източници са бобовите храни, черният дроб, аспержите и спанака. Витамин РР, известен също като ВЗ и ниацин, спомага за правилното функциониране на нервната система и мускулатурата по време на бременността. Той е важен за поддържането на здрава кожа, ускорява заздравяването на рани и лекува обриви. Има същественозначение за работата на храносмилателната и нервната системи. Най-богатите източници на витамин ВЗ са черен дроб, риба, морски дарове, бобови и зърнени храни, банани, праскови, диня, киви, пъпеш.

Витамин А. Наричат го еликсир на младостта, защото стимулира изработването на колаген, прави кожата стегната и еластична, защитава я от преждевременно стареене. Неслучайно ретийолът, другото име на витамин А, влиза в състава на козметични продукти с антиейдж ефект. Този витамин е необходим също за доброто зрение, тъй като укрепва очните нерви. Съдържа се в млякото, черния дроб, яйчения жълтък, зехтина и твърдите сирена. Плодовете и зеленчуците с червен и оранжев цвят – моркови, чушки, кайсии, тиква, са богати на бетакаротин, който в организма се преобразува във витамин А.

Витамин D. Той поддържа костите здрави и предпазва от остеопороза, към която жените са особено податливи. Освен това облекчава предменструалния синдром, помага в борбата с излишните килограми. Витамин D се синтезира главно при контакт на кожата със слънчевата светлина, но се съдържа и в някои храни – тлъстите риби, яйчения жълтък, пе- чурките.

Витамин С. Бори се активно със свободните радикали, които ускоряват стареенето. Действа профилактично срещу заболявания на млечната жлеза. Най-добрите източници са цитрусовите плодове, ябълките, кивито, ягодите, фурмите.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.