Как да разберете, че вашата имунна система не работи добре?

През дългите зимни дни добрата имунна система е изключително важна, за да се справите с вирусите
Често обаче именно през февруари организмът е най-изтощен. Той сам сигнализира за това.
Не прекалявайте със сладкото,пийте чай от шипки и сироп от бъз. Възрастните хора страдат от простуда средно от един до три пъти през студения сезон, а неразположението отшумява за 3-4 дни. Щом боледувате по-често и по-дълго, трябва да вземете мерки за повишаване на съпротивителните сили.
При наднормено тегло особено внимавайте. Затлъстяването води до хормонален дисбаланс и възпаления, които пречат на имунната система да се справи с инфекциите.
Продължителният стрес също отслабва имунната система. Щом имате да свършите много работа, се погрижете предварително да укрепите организма. Често се случва човек да се разболее точно когато се отпусне, а тогава болестта минава по-трудно.
Апетитът за сладко е признак, че сте изтощени, но не е добре да му се поддавате. Специализирани изследвания показват, че 100 г захар на ден (примерно три газирани напитки) значително забавят усилията на белите кръвни телца да убиват бактериите – с цели пет часа.
Ако пиете малко вода, също вредите на имунните сили. Тя е нужна на тялото, за да измие токсините.
Специалистите съветват да подсилите имунитета, като сутрин на гладно и вечер преди лягане изяждате по една супена лъжица сироп от черен бъз с мед. Той ще ви зареди с желязо, флавоноиди и витамин Р. Полезен е чаят от шипки и лайка, които набавят витамин С и гонят бактериите.
Задължително е да спите повече от 6 часа, и то спокойно. Преди лягане ще ви отпусне топла вана със соли и с хвойна. Напълнете ленена торбичка със сушени листа от босилек, жасмин, розов здравец, карамфил и я поставете близо до възглавницата – действа добре на нервната система.