Храни за нашите потребности

За да бъде здрав нашият организъм, той се нуждае от редица витамини и микроелементи. На всички е известно, че витамини си набавяме чрез консумацията на плодове и зеленчуци. Сега ще видим чрез кои храни си набавяме останалите важни неща и за какво помагат те.
Калцият повишава сексуалната активност при мъжете и помага при преждевременна еякулация. За жените е полезен по време на месечния цикъл, тъй като намалява болката и неприятното усещане. Набавя се чрез консумацията на орехи, бадеми, смокини и млечни продукти.
Фосфорът играе важна роля за усвояването на витамините от организма и ускорява превръщането на храната в енергия. Подобрява мозъчната дейност, стабилизира ендокринната система, стимулира образуването на сперма. Можете да си го набавите от яйцата, орехите, фасула, тиквичките, сиренето, ориза, смокините, рибата, пилешкото, черния дроб.
Йод – той е важен за доброто физическо и умствено развитие, подобрява обмяната на веществата и стимулира растежа на косата. Съдържание на йод има в морските продукти и ананаса.
Цинкът също е важен за образуването на спермата, а освен това подобрява биосинтеза на всички вещества у двата пола. Може да се набави от орехите, граха, capдината, скаридите, чесъна и картофите.
Манганът възстановява репродуктивната функция и е важен за здравето на простатната жлеза. Той изостря вниманието и стимулира лактацията при кърмачките. Съдържа се в яйцата, орехите, ябълките, кайсиите и портокалите.
Молибден и никел се съдържат във фурмите, овеса и елдата. Молибденът играе роля за обема на гърдите, а никелът увеличава твърдостта на гърдата и възбудимостта на зърната. При по-възрастните мъже повлиява за повишаване на потентността.
Силицият е от съществено значение за привлекателността на жените. Подобрява проходимостта на нервните импулси и при двата пола. Може да се набави чрез консумацията на овесена каша, елда и по-дребните сортове круши.
Селенът е важен за добрия вид на кожата – да бъде мека, еластична и гладка. Освен това предотвратява образуването на отоци и помага при увеличена простата. Съдържа се в рибата, доматите и лука.
Германий – този микроелемент изчиства тялото ни от шлаки и токсични вещества, стимулира имунната система и ни предпазва от вирусни инфекции, а също така повишава либидото. Може да се набави чрез консумацията на зеленчуци и чесън.
Калият влияе положително на сърдечния ритъм и предотвратява инсултите. От значение е за общата активност, подобрява работата на хормоните, усилва позитивните емоции и доброто настроение. Наличие от него има в бананите, орехите, ориза и спанака.
Магнезият помага при стресови състояния,нервност, депресия, тъй като намалява стресовите реакции. Той повишава позитивните емоции и повлиява добре на жените при проблемите им преди менструация. Регулира обмяната на белтъчините и стимулира производството на сперма. Организмът си го набавя от картофите, фурмите, елдата, телешкото, орехите.
Натрият оказва изключително благотворно влияние върху лимфната система, забавя процеса на стареене, подобрява движенията и еластичността на мускулите, активизира проводимостта на нервните импулси. Набавя се от телешкото месо и целината.
Сярата също забавя стареенето. Освен това изостря вниманието и е важна за топлообмена. Съдържа се в яйцата, лука, чесъна, зелето, ряпата.
Мед – той има важна роля в образуването на червените кръвни клетки, стимулира производството на хемоглобин и влияе добре на нервната система. За да си го набавите консумирайте моркови, кайсии, орехи и зеленчуци.
Кобалт – той също е важен за кръвта, тъй като подобрява работата на еритроцитите. Набавя се от пчелния мед, млякото и говеждото.
Желязото увеличава производството на хемоглобин и регулира дейността на еритроцитите. Важно е да косата, за да бъде тя по-гъста и плътна. Влияе върху сърдечната дейност и осигурява пренасянето на кислорода в организма ни. Съдържание на желязо има в елдата, вишните, ябълките, нара, копривата, бадемите, стафидите, кайсиите, меда.
Хром – неговата роля е да регулира обмяната на захарите и помага за производството на енергия. Намира се в говеждото, царевичното масло и в по-малки количества в пилешкото.