Защо не бива да се храним докато ходим?
Не бива да се храним докато ходим, защото преяждаме
И не само това! Вижте вредата от хапването в крачка и изкоренете този вреден навик.
Какво разсейва най-много човека по време на ядене? Този въпрос си задава екип от университета в Съри, изследващ причините за преяждането. И се оказва, че мозъкът е най-разсеян за храната при ходене.
Тогава той обработва хиляди сигнали от околната среда и проспива сигнала от стомаха за ситост. Така неусетно се преяжда.
Преди затлъстяването да стане епидемия, в тълкуването на хранителните навици водещи са биологичните фактори – гени, хормони, храносмилане, ниво на кръвната захар. Но сега, при толкова много дебели хора, напред излизат психологическите фактори. И най-вече разсейването по време на ядене. Например създаденият стереотип да се седи все по-дълго пред телевизора или компютъра.
Изводът на учените от Съри е изненадващ, пише сп. „Джърнъл ъв хелт сайколъджи“. Те са проверили как гледането на телевизия, разговорът и ходенето променят апетита. Допуснали, че лакомниците ще са по-малко податливи на разсейване. Но сбъркали.
Доколкото знаем, никой друг не е проучвал ходенето като фактор за преяждане. Но това е особено уместно за днешния модел на живот, при който все повече хора „ядат в движение“ поради прекалена заетост, обясняват учените. Те подбрали 60 жени на възраст над 18 г. с идеята, че този пол има по-голям самоконтрол да се въздържа от излишни калории. Дали им по 1 зърнено блокче и ги разделили на 3 групи. Докато ядели, едните са гледали 5 минути телевизия (без кадри с храна), вторите си говорели по двойки, а третите се разхождали. След това им било предложено да тестват 4 вида удобни за ядене по всяко време храни – шоколад, пръчици моркови, грозде, и чипс. Били помолени да оценят всяка храна според това колко я харесват и по признак сладост – соленост.
Обяснили им, че може да ядат колкото искат от всеки продукт, и ги оставили сами за 7 минути. Засичането на изяденото ставало, след като участничките излезли.
Групата на ходещите изяла 5 пъти повече шоколад от другите! Причината според учените е, че при вървеж мозъкът е зает да обработва най-много разсейваща го информация и тя „заглушава“ сигналите за засищане при неосъзнатото хранене. А и човек се тъпче с храни за удоволствие, които са бърз начин да се компенсира липсата на вкусови усещания по време на движението.