https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Кои плодове и билки са полезни за употреба от хипертоници и всички онези, които страдат от различни болести на сърцето?

hipertonici
Вкусният ананас е полезен против заболявания на съдовете. Ананасът е знаменит и с това, че намалява съсирването на кръвта. Затова е полезен при сърдечносъдови заболявания, хипертонична болест, прединфарктни състояния. Има много витамин С (в 300 грама ананас се съдържа дневната норма аскорбинова киселина), калий, калций, магнезий. Не забравяйте обаче, че този тропически плод може да предизвика алергична реакция.

Бананите са прекрасен източник на калий, който, както е известно, участва в регулацията на артериалното налягане. За хипертоници се препоръчват както пресните, така и сушените банани. Друг мощен източник на калий са сушените кайсии – 3 – 4 броя дневно набавят калия, който хипертониците губят заради редовния прием на препарати с диуретично действие.

За ползата от боровинките при хипертония е писано много. Хората, сблъскали се с този проблем лично, си разменят рецепти на различни напитки и блюда от този чуден плод, помагащ за намаляване на артериалното налягане и премахващ отоците.

Всякакви варианти на блюда с боровинки са препоръчителни за хора, страдащи от хипертония: кисели, желета, конфитюри, сок. Сокът от боровинки и чаят от листата им оказват изразено пикочогонно действие. Плодът съдържа много вит. С, бетакаротин, калий, калций и магнезий. Благодарение на бензоената киселина боровинката прекрасно и продължите-лон съхранява полезните си свойства.

Привържениците на народната медицина широко препоръчват шипката на хипертоници. Но лекарите предупреждават, че трябва да се употребява внимателно и в малки дози. Преди всичко шипките са източник на витамини. В плода се съдържат вит. С, В2, Р, К, Е, каротин, рибофлавин; той е с най-висока витаминна активност сред другите растения, в големи дози обаче значително натоварва черния дроб и може да навреди на хора, склонни към тромбообразуване и тромбофлебит. Затова , се консултирайте с лекар за продължителността на приема на отвари от шипки и не забравяйте
да правите прекъсвания между курсовете.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.