Хранене по време и след химиотерапия: кои са полезните храни?
По време и след химиотерапия храненето трябва да бъде съобразено със специфичните нужди на организма
При химиотерапия нивото на левкоцитите спада и за наваксването им трябва да се ядат плодове и зеленчуци с червен цвят – чушки, цвекло, касис, боровинки, нар, ябълки и зрънца от бъз. Пият се на корем прясно изцедени сокове от портокали, вишни, череши и нар.
Друга препоръка е да се яде каша от елда с кисело мляко и да се пие чай от гъбата комбуча. Тази гъба действа срещу имуцни заболявания. В своята автобиография Александър Солженицин пише, че чаят от комбуча и зеленчуковата супа с елда са го излекували от рак на стомаха.
Покойният президент на САЩ Роналд Рейган бе повален от болест на Алцхаймер, но преди това хванал рак на дебелото черво. Отказал химиотерапия и се лекувал с нетрадиционни методи в немска клиника. Твърди се, че преборил болестта, като е изпивал по литър чай от комбуча на ден.
Трета препоръка е да се пие сок от червено цвекло. Изцежда се, слага се за 2 часа в хладилник и се изпива с добавен сок от моркови в съотношение 3:1.
За вдигане нивото на левкоцитите се пие и отвара от ечемик. Половин чаша ечемик се вари в 2 чаши вода, докато половината изври. Може да се подслади с мед или да се посоли. Пие се 2 пъти дневно.
Добре действа и златният корен (Родиола розеа), който се продава в аптеките. 30 капки от тинктурата се разреждат с 30-50 мл вода и се пие 3 пъти дневно преди ядене поне 5 дни.
След химиотерапия е полезно да се пият чай от цикория, която се предлага в билковите аптеки, и по чаша червено вино на ден. Два пъти дневно се яде и по 1 с.л. кълнове от леща.
Кръвотворната функция на костния мозък се усилва и с храни, богати на витамините В1 и В2 и на белтъчини – пилешко, бульон от телешки дроб, трици от пшеничени зародиши с орехи, разбъркани на каша, сьомга и червен хайвер, грах, ръжен хляб, мляко.