https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

За повишаване на ниския хемоглобин ефективно спомага консумацията на нар, в който има доста желязо

хемоглобин

Ниския хемоглобин може да се вдигне и с червено вино, който също е добър помощник. Напомняме обаче, че не бива да се възползвате от услугите му, ако сте бременни.

Крушите ускоряват процеса на възстановяване на здравословните нива на хемоглобин. Те съдържат освен желязо (2.3 мг на 100 г), цинк, магнезий, кобалт, мед. Лекарите ги препоръчват на страдащите от анемия, особено ако желязосъдържащите препарати не дават резултат.

Медът е изключително полезен, тъй като не само нормализира нивото на хемоглобин, но и укрепва имунитета. Препоръчителната дневна доза е около 50-70 г.

Нисък хемоглобин се вдига, ако включите в менюто си продукти, богати на витамин С

Най-добър ефект осигуряват цитрусите. Елдата съдържа фолиева киселина, която активира процеса на изграждане и развитие на кръвните клетки. Бананите са богати на витамин В6, който също балансира нивото на хемоглобина.

С борбата срещу дефицита на желязо най- ефективно е цвеклото – както в суров, така и в топлинно обработен вид. Този зеленчук осигурява регенериране на желязото.

Морковите притежават същите качества – може да ги консумирате пресни или варени.

Доматите подобряват състава на кръвта, като я насищат с необходимите елементи и възпрепятстват образуването на тромби. Не губят ценните си качества след термична обработка.

Картофите са богати не само на желязо, но и на други полезни елементи – фосфор,- калий, магнезий, витамини и органични киселини.

Тиквичките имат желязо, калий и магнезий, а съдържанието на витамин С спомага за усвояване на желязото. Кайсиите са едни от най-богатите на желязо плодове – в 100 г пресни кайсии има 4 мг желязо, а в сушените – 3 мг. Ябълките от дълго време са признати за един от най-важните продукти, повишаващи концентрацията на хемоглобина. В 100 г ябълки има 2.2 мг желязо. Не по-малко полезни са и сушените плодове, в които има около 2 пъти повече желязо.

Прасковите също е по-добре да се консумират в сушен вид, но няма да сгрешите, ако ги хапвате и свежи. Освен
желязо в тях има кобалт, манган и мед, съвкупността от които активира биосинтеза на хемоглобин.

При нисък хемоглобин са полезни също кивито (0.8 г) и сливите (0.5 мг).

Динята е с висока концентрация на желязо, като същевременно насища тялото с калий и витамини

Тя не само възстановява нивото на хемоглобина, но и повишава енергията и спасява от хронична слабост. Орехите също са полезни в борбата с ниския хемоглобин. Те съдържат желязо, калий, магнезий, кобалт, благодарение на които стимулират синтеза на хемоглобин и оказват на отслабналия организъм укрепващо въздействие. Препоръчва се комбинацията им със стафиди: накиснете 1/2 ч.ч. стафиди за 2 часа във вода, отцедете и смесете с 20 г орехи.

Разделете полученото количество на три приема – приблизителният обем на всяка порция е 2 с.л. Още един вариант е да смесите в блендер орехи, червени боровинки и мед.

Comments

1 thought on “Кои храни повишават ниския хемоглобин?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.