Грейпфрут – спорни са вредите, както и ползите от този плод
Някои диетолози определят горчивият грейпфрут като суперхрана
Според други той е най-силният естествен антибиотик. И в двата вида грейпфрут има изобилие от витамини А, В и С и на калций, фосфор, калий, магнезий, сяра, натрий, хлор, желязо, мед. Само в този цитрусов плод има най-голямо количество съдържа флавоноида нарингенин, който е антиоксидант спротиворакови свойства. Кората пък съдържа етерични масла, действащи против депресия.
Черният дроб обича грейпфрут. Честата консумация на този плод може да укрепи сърцето. Препоръчва се при бъбречна недостатъчност, анемия, белодробни инфекции. Усилва отделянето на стомашни сокове и помага при запек.
Голямото количество витамин С (в 1 плод е цялата дневна доза) предпазва от рак на стомаха, дебелото черво, хранопровода,пикочния мехур, на гърдата и на шийката на матката. С грейпфрут имунната система става много по-устойчива, особено през зимата. Намалява нивото на глюкоза в кръвта и се дава за профилактика срещу диабет. Силно ефективен е и в борбата с бактерии, дрожди и плесени, протозои, вируси, фип и херпес. Инфекции в гърлото, носа и ухото, проблеми с кожата и ноктите, гингивит и вагинит също се лекуват с грейпфрут. Сокът му подобрява съня.
Грейпфрутът съдържа малко захари и с това ускорява превръщането на мазнините в енергия. Заради високото съдържание на фибри и тъй като понижава нивото на инсулина, намалява апетита. Затова влиза в диетите за отслабване.
Цитрусовият плод влияе на действието на някои лекарства, особено антибиотици. Затова е добре лекар да каже дали да го избягвате по време на даден лекарствен курс.