Глухарче за тонус и силна кръв
Глухарчето е многогодишно тревисто растение, разпространено в цялата ни страна. Можете да го срещнете по ливадите, край пътищата, по тревистите и песъчливите места. То е познато още и като жълтурче, жълта млечка, Баба Марта, радика и др. Стъблото на глухарчето достига височина около 30 см., листата са многобройни, събрани в приземна розетка, а цветовете са златистожълти кошнички.
Глухарчето е богато на витамините В2, С и каротин (провитамин А). В него се съдържа много желязо, калций, фосфор, който е повече от този, съдържащ се в редица зеленчуци, протеини, органични киселини, както и гъсто масло.
Във всички части на растението се съдържа млечен сок и всички те се използват за лечебни цели. Билката се събира през пролетта, в началото на цъфтежа, като се премахват всички прецъфтели цветове, пожълтели и повредени листа. Суши се бързо в проветриви помещения или на слънце и се съхранява на сухо в книжни опаковки, като дрогата запазва лечебните си свойства в продължение на няколко години.
Глухарчето има кръвопречистващо свойство. Освен това се използва за подпомагане на храносмилането, за увеличаване на апетита, при чернодробни, бъбречни и жлъчни болести, хемороиди, жълтеница, при запек и глисти. Билката е с доказан ефект за лечение на безсъние и неврози, при подагра, ревматизъм и артрити. Поради високото съдържание на витамин С прясната салата от глухарчета е безценен помощник в борбата срещу пролетната умора. Тъй като младите листа на растението имат пикантен, леко горчив вкус, горчивината им може да се премахне, като се смесват с други листни зеленчуци. В късна пролет горчивият вкус на листата се усилва.
Ето и няколко рецепти за лечение с глухарче:
Взимат се сухи коренища или листа от глухарче и се нарязват на ситно. 2 чаени лъжички от билката се заливат с 1 чаена чаша студена вода и се киснат 8 часа. След това сместа се вари около 5-10 минути и се прецежда. Това е дозата за един ден, като количеството се изпива на глътки на няколко порции. Препоръчително е лечението да се провежда под наблюдението и според указанията на лекар.
3 супени лъжици корени или листа от глухарче се заливат с 1 литър вряща вода и се запарват 15 минути. Прецежда се и чаят се изпива на 5-6 порции през деня. Лечението продължава един месец.
При захарен диабет се смесват 50 гр. корени от глухарче, 50 гр. листа от мента и 50 гр. листа от черна боровинка. Взимат се 2 супени лъжици от сместа и се слагат в 600 мл. кипяща вода. Вари се 3 минути, след което се оставя 20 минути да се охлади и се прецежда. Чаят се изпива на 6 пъти за деня по 80 мл. – 15 мин. преди хранене и 30 мин. след това.
Свежите листа на глухарчето или прясно изцеден сок се прилагат вътрешно за лечение на атеросклероза, анемия, кожни заболявания, С-авитаминоза. Външно листата се използват за бани при бяло течение и ревматични болки, за налагане на лапи при екземи, рани, циреи, лунички по лицето, за промивки при възпаление на очите, за гаргара при болки в гърлото, а млечният сок – за мазане на брадавици.
Ето и как да си приготвите пролетна салата от глухарче:
Витаминозен коктейл
Почистете и накиснете в подсолена вода 300 гр. листа от глухарче и 100 гр. киселец. След това ги измийте и нарежете на ситно. Добавете 50 гр. майонеза, лимонов сок и сол на вкус. Накрая наръсете с 50 гр. счукани орехови ядки.
Салата с яйца и крутони
Измийте и накъсайте на дребно 200 гр. листа от глухарче. Овкусете ги със зехтин, оцет, сол и черен пипер. Разбъркайте добре и разсипете салатата на порции. Вземете 4 яйца, счукайте ги в кипяща вода, в която сте добавили сол и оцет и ги сварете. След това с помощта на решетъчна лъжица ги извадете и поставете върху салатата. Накрая поръсете с хлебни крутони.
Свежа салата
Измийте и нарежете свежи листа на глухарче (количество по избор). Подправете с лимонов сок и зехтин. Така приготвената салата е чудесно целебно и подсилващо средство.