https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Гъшата мас е ценно лекарство: съвети за ползване и рецепти

0

Някога гъските спасили Рим. Но малцина знаят колко полезна е гъшата мазнина

Животинските мазнини съдържат множество полезни и необходими за човешкия организъм вещества и гъшата не е изключение. В основата й са полиненаситени мастни киселини, които осигуряват нормално протичане на всички метаболитни процеси, укрепват имунитета, ускоряват регенерацията на тъканите.

Гъшата мас често се препоръчва при простудни заболявания

В равни пропорции се смесват мед, какао на прах, сок от алое и гъша мазнина. Сместа се загрява, след което 1 ч.л. се разрежда в чаша топло мляко и се пие два пъти дневно.

При белодробни заболявания, съпроводени с кашлица, се вземат по 100 г мед, гъша мазнина и водка, стои една седмица на тъмно и студено и се пие по 1 ч.л. дневно.

При изгаряния и измръзвания увредените участъци се намазват с гъша мазнина два пъти дневно, което

При гнойни кожни заболявания

При гнойни кожни заболявания се смесват 115 г гъша мазнина и 20 г наситнена на прах кора от дъб. Сместа се нанася върху поразените участъци, покрива се с целофан и се фиксира с бинтова превръзка. Компресът се оставя за един час, след това внимателно се измива с топла вода.

При мокреща екзема се прилага смес от части гъша мазнина и 1/3 част борово масло. Поставя се на болното място два-три пъти дневно, покрива се с хартия и се фиксира с бинт или пластир. Курсът на лечение обикновено е 2 – 3 седмици.

Гъшата мазнина помага и при тромбофлебит

За целта се смесва мазнината и сок от растението каланхое в пропорции 2:1, поставя се в съд от тъмно стъкло и се намазват краката за през нощта, увиват се с полиетилен.

Гъшата мазнина се използва в борбата с преждевременното повяхване на кожата. В малки количества (не повече от 1 ч.л. на ден) съществено подобрява състоянието на косите и ноктите.

Външното приложение избелва кожата и предпазва от напукване на устните

За устни: 19 листенца шипка или червена градинска роза се стриват на кашица и се смесват с 1 с.л. гъша мазнина. Нанася се на устните 3 – 4 пъти седмично през нощта.

За суха кожа на лицето: смесват се 25 г гъша мазнина и 2.5 г камфорово масло, нанася се на лицето, след 20 минути се измива с топла, а след това със студена вода.

За сухи носи: гъша мазнина се разтапя на водна баня и се втрива в кожата на главата в течение на 5 мин. Оставя се за 1.5 час, след което се измива с шампоан и се изплаква с балсам или топла вода с добавен лимонов сок.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.