Доколко е полезна играта за децата?

Голяма част от възрастните смятат, че играта на децата е просто забавление за тях, но истината е, че играейки те развиват основни умения и подготвят ума си за предизвикателствата на живота. Чрез проучвания са доказани следните 5 благоприятни ефекта от играта:
По-добро поведение
През 2009 г. е проведено проучване според което децата се държат по-добре в класната стая, когато са имали възможност да разпуснат на двора по време на междучасието. Изследователите са взели данни от учители относно поведението на 8- и 9-годишни деца в училища с и без междучасия. След като ги сравнили учените установили, че децата, които имат повече от 15 минути почивка на ден, се държат по-добре по време на учебните занимания. Учебният ден на над 100 000 деца (30%), участвали в проучването, преминава без междучасия, или имат по-малко от 15 минути почивка на ден.
Развиват умения за поведение в обществото
Играейки свободно или под ръководството на възрастен, децата в предучилищна възраст се научават да разбират чувствата на околните. Това е установено при проучване, публикувано в сп. „Early Childhood Еducation“ през 2007 г. При съвместната игра децата се приучават да контролират собствените си емоции. Това е умение, което е особено полезно за напредване в живота по-късно.
След като изследва ползата от детската игра Кати Хирш-Пасек, психолог от Университета Темпъл, изтъква огромното значение на играта. Играта ни дава възможност да приемаме различни роли и да опитваме различни поведения, без да има негативни последици от тях. Така децата усвояват умения за поведение в обществото.
Движението е здравословно
Излишно е да споменаваме, че катеренето по дървета, играта на дама и дори преобличането на куклите изисква много повече движение, отколкото видео играта. Американската асоциация за сърдечни проблеми препоръчва децата на възраст над 2 години поне по един час на ден да участват в средно натоварващи приятни за тях физически активности. Научно е доказано, че активните деца се превръщат в активни възрастни, което понижава риска от заболявания на сърцето и други вредни последици от заседналия начин на живот.
По-добър успех в училище
Учените установяват, че децата, които са по-добри по физическо, се справят по-добре на изпитите по академичните предмети. Изводът от това е, че дългите учебни часове в класната стая не са най-добрият начин да подобрим успеха в училище и да натрупаме знания. Психоложката Хирш-Пасек подчертава, че играейки на дама, народна топка или др., децата научават числата, учат се да броят и винаги са наясно кой отбор има по-висок резултат. Освен това те развиват и езиковите си умения, тъй като на площадката за игра не само тичат, а и си разказват истории.
Удоволствието от играта
Обучители, които работят по специални програми в западнали училища в западноевропейски страни констатират, че участието в организирани игри в междучасието повишава самоувереността на децата, в следствие на което те по-малко отсъстват от училище.
За съжаление обаче, експерти в областта на развитието на децата са констатирали, че през последните тридесет години свободното време за игра на децата намалява.