Доказано: психотерапията е много по-добре антидепресантите

Забравете за антидепресантите! Разговаряйте с приятели или посещавайте психотерапия

Според Световната здравна организация (СЗО), в света от депресия страдат повече от 350 милиона души от всички възрасти, континенти и страни. Заболяването е водеща причина за загуба на ефективност. Много хора се опитват да лекуват депресията с антидепресанти. В същото време, тези лекарства могат да имат странични ефекти като гадене, сухота в устата, замъглено зрение, запек, замаяност, сънливост, безсъние, и сексуална дисфункция, казва The Daily Mail .
Психотерапията трябва да влезе трайно в плана за сигурност, превенция и лечение на депресията. Освен това, за разлика от антидепресантите, тя е в състояние да препрограмира мозъка на хората, страдащи от депресия. В проучването на изследователите от университета в Касел присъствали 18 души с депресия и 17 здрави доброволци. Експерти сканирали мозъците на участниците. Изследователите установили, че мозъците на хората, страдащи от депресия, не изглеждат като на здравите хора. По-специално, различни региони на мозъка, свързани с настроението, мисълта, съня и контрола на апетита били променени. И още – при доброволците с депресия е повишена активността в стриатума и амигдалата, както и в други структури на лимбичната система.
Учените накарали участниците да прочетат предложения, направени за всеки отделен човек. Например, ето това изречение: „Вие искате други хора да ви разбират и да си дават сметка колко много вие правите за тях“. Това изречение може да предизвика реакция при доброволци. Докато участниците четат фразата, учените наблюдават мозъчната им активност. Имало разлика в работата на мозъка при хората, които взимали антидепресанти за своята депресия, както и при онези, които ходели на психотерапия.
Затова учените съветват – ако изпаднете в депресия не бързайте да пиете хапчета. Поговорете с някой, който може да е ваш приятел или специалист-психиатър.