https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Само 5 храни могат да се погрижат за добрия алкален баланс на тялото?

0

За добрия алкален баланс на тялото включвайте всеки ден тези 5 храни

alkalni hrani

Защо киселата храна е лоша?

Аксидозата, или високата киселинност, е една от най-главните причини за болести като аритмия, множествена склероза, холестеролни плаки, артрит, летаргия, сърдечни заболявания, диабет и рак.
Когато тялото се вкисели твърде много, то се опитва да се балансира само, като изсмуква алкални вещества от костите, мускулите и органите си като натрий, калций, калий и магнезий.

За да се поддържа добрия алкален баланс на тялото, без те да се увреждат, човек трябва всекидневно да включва в менюто си богати на алкални вещества храни. Но не само това – той трябва и да избягва киселинните храни като захар, пшеница и млечни продукти. Те причиняват възпаления.

5-те храни, които могат да се погрижат за добрия алкален баланс на тялото

Ето 5-те най-полезни храни за поддържане на алкален запас. Добре е да се ядат всеки ден.

Зеленика

Зелениката (манголд) е листен зеленчук от рода на спанака. Нарича се още листно цвекло. Тя е не само алкална, но и богата на витамини А и С, магнезий, калий, желязо и диетични фибри. Дава и ценния за кръвта и костите витамин К, а също лутеин, който предпазва ДНК от увреждания, т.е. от рак.

Пъпеши и дини

Всички видове пъпеши (но най-вече „Медена роса“), както и дините са алкални и водни, имат и фибри, което улеснява храносмилането. Пъпешът съдържа зеаксантин (вещество, важно за очите) и бета-каротин, който предпазва от рак.

Богат е на калий, който регулира кръвното, и на холин, които пък е фактор за движенията на мускулите, съня и паметта. Братовчедката на пъпеша, динята, съдържа ликопен (затова е червена). Той е полезен за сърцето и костите и предпазва от рак на простатата.

Елда

Името й подвежда да я мислим за зърнена храна. Всъщност елдата е покритосеменно растение от рода на киселеца. Богата е на магнезий, мед, витамин В6, ниацин, фолати, тиамин холин, както и на много ценното за сърцето вещество кверцетин. В елдата има разтворими и неразтворими фибри, като и двата вида са полезни за чревните бактерии.

Зехтин

Зехтинът е невероятно богат източник на полезните мононенаситени мастни киселини, от които зависи дали тялото ще усвои разтворимите в мазнини витамини. Той съдържа и витамин Е, чрез който тялото разгражда и усвоява мазнините. Без него вените се запушват много бързо, човек вдига кръвно и сърцето и мозъкът се разболяват.

Ленено семе

Лененото семе е богато на омега-3 мастни киселини, фибри и лигнани. Мастните киселини предпазват от артрит, възпаления и алцхаймер. А лигнаните – от остеопороза, инфаркт и рак. За да разнообразите още повече менюто си, добавете в него и останалите 22 от най-алкалните храни: банани, ягоди, моркови, чесън, броколи, грозде, ананас, лимони, брюкселско зеле, кисело зеле, карфиол, грейпфрут, водорасли, краставици, киноа, магданоз, манго, спанак, портокали, чушки, целина и авокадо.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.