Как да разпознаем първите симптоми на деменцията?
По отношение на деменцията, разпознаването началото на заболяването във времето е особено важно
Тя не може да бъде излекувана, но е възможно да се забави процесът на деградация и по този начин да се даде на човека няколко години здраве и добър ум. Следователно, първите симптоми трябва да се разпознаят много добре.
Обикновено първите признаци на деменция се забелязват не от самия пациент, а от семейството и приятелите му. Човек става разсеян (не си спомня какво и къде го е поставил), небрежен, незаинтересован, паметта за текущите събития намалява (не си спомня имената и лицата на хората, прочетена книга или гледан филм), критиките за твоето поведение и думите на другите са намалени, трудно е да намира думи по време на разговор, концентрацията намалява, интересът към любимите дейности изчезва, инициативата се губи, оживеното и променящо се настроение се заменя с ниво на емоционално зашеметяване, апатия. Човек все повече делегира ежедневните си задължения на роднини и приятели (отиване до магазина, заплащане на комунални услуги, почистване на къщата, готвене).
Ранните симптоми могат също да бъдат нарушение на ориентацията в пространството, промяна в характера и настроението, необичаен и безпричинен плач и странно поведение. Ако на първо място пациентите запазят критика за състоянието си, тогава то се губи, могат да се появят разстройства на паметта, лоши ориентации в пространството, заблуди и халюцинации. Интересното е, че паметта за професионалните умения се запазва по-дълго, информацията от миналото, свързана с основната област на дейност на пациента, се съчетава с увреждане на паметта от текущи събития и самообслужване.
Мерките, насочени към интелектуалното дълголетие, включват:
- контрол на нормалното кръвно налягане и сърдечната честота;
- контрол на нивата на холестерола и липопротеините в кръвта;
- контрол на нивата на кръвната захар;
- поддържане на телесното тегло в стойности, близки до нормалните (за изчисляване на нормалните стойности на теглото се използва индексът на телесна маса, който трябва да бъде в диапазона 18,5-25);
- контрол на хроничните заболявания;
- умерено упражнение;
- спазване на принципите на здравословно хранене;
- сезонен прием на витамини и микроелементи;
- отказ от лоши навици;
- поддържане на социален кръг;
- постоянно получаване на нова информация и опит.
Ако когнитивният дефицит вече е станал очевиден, се препоръчва да започнете да приемате лекарства, които забавят този процес. За допълнителни препоръки се свържете с Вашия лекар.
Терапията на деменция включва лекарства за предотвратяване на нарушения на мозъчното кръвообращение, защита срещу инсулт и контрол на налягането. Ако говорим за паркинсонизъм, лечението ще използва инструменти, които увеличават допамина в някои мозъчни структури. При болестта на Алцхаймер ще бъде от първостепенно значение медикаментите, насочени към намаляване на нарушенията на метаболизма на медиатора в резултат на процесите на стареене и дегенеративни промени в мозъка. Всички тези лекарства се предписват изключително от специалист въз основа на редица изследвания. Такава терапия ще позволи да се забавят процесите, разрушаващи мозъка, и човек ще трябва да се придържа към това лечение (с възможности за корекция) до края на живота си.