Опасна ли е голямата чаша за вино
Каква чаша за вино ще изберем за новогодишната трапеза – това не е маловажен въпрос. Медици от Кеймбридж доказаха връзка между размера на избраната чаша за вино и опасността от препиване.
Изследователите на темата твърдят, че размерът на въпросната чаша въздейства върху количеството на изпития алкохол. Изводът е направен след 16-седмичен експеримент, за който били ангажирани 300 доброволци. Всички участници били редовни посетители на един от лондонските барове, поясняват от medikforum.ru. В рамките на експеримента участниците получавали стандартна порция вино – 175 милилитра, в различни чаши, по-малки и по-големи. Така се потвърдила хипотезата, че пиенето в големи чаши насърчава консумацията: всеки път, когато били предлагани по-големи от обичайната чаша вино за споменатата доза, консумацията се увеличавала поне с 9%. При опитите били използвани чаши с вместимост 250, 300 и 370 мл.
Защо се получава така? Причината е чисто психологическа, коментират медиците. Една малка чаша изглежда пълна със 175 мл вино, било то шампанско или друго. Ако обаче чашата е по-голяма, подсъзнателно се приема, че изпиваш по-малко и няма лошо към изпитото да добавиш още. По този начин не се осъзнава и опасността от прекаляване с алкохола, коментира и ръководителката на експеримента Тереза Марто.
Подобна корелация се наблюдава и при друго типично трапезно явление – ефектът на големите чинии. Стандартната порция храна, сервирана в голяма чиния, предизвиква усещането, че е недостатъчна и подтиква потребителя да преяде. Не е лошо да си припомним тези неща в навечерието на новогодишните веселби с дълги трапези: препиването, както и преяждането, наистина не са есенцията на празника. И въпреки че го знаем – и в подготовката за празника, и в начина, по който той преминава, всеки път правим неща, за които после горчиво съжаляваме.
Преди подобни събития специалистите отново припомнят, че безопасната “скорост” на алкохолната консумация е 10 грама чист спирт на час – което е равно на 25 грама водка или чаша шампанско. Нали разбирате, че такава скорост не бива да се поддържа цяла нощ?!