Билкови вани за малки деца у дома

Към грижата за вашите деца можете да включите и лечебни бани вкъщи, които се прилагат профилактично, за общо укрепване на организма, кръвообращението и добра обмяна на веществата. В зависимост от това за каква цел искате да бъде лечебната баня, се използват различни билки. Ето кои са те и как да приготвите ваната.
При сърбежи, екземи, водна екзема, алергии, кожни заболявания, отхрачване на бронхиалните секреции, успокояване на кашлицата при простуди се използва цвят и стъбло от горска теменужка. 25 гр. от билката се залива с 500 мл. студена вода и се загрява до кипване. След това се сваля от огъня и се оставя да кисне един час в покрит съд и се прецежда.
За укрепване на защитните сили срещу инфекции, при възпаления на дихателните органи, за лесно отхрачване, за изпотяване при простуда, за улесняване на дишането и за ободряване на организма помагат боровите иглички. Залейте 100 гр. иглички или клонче с литър и половина студена вода и оставете да кисне 10 мин. След това варете игличките в продължение на 30 минути и прецедете.
При простуди, бронхити, белодробни възпаления, след вирусни и грипни състояния, гьбични кожени инфекции, коремни колики, безсъние, еластичен бронхит помага мащерката. Нарежете на ситно 20 гр. изсушени стръкове от билката, залейте ги с 500 мл. вряща вода и оставете да киснат 20 мин. в покрит стъклен съд. След това прецедете и добавете към водата за банята.
При кожни дерматити, обриви от дребна шарка, сърбежи, подсичане, наранявания, отоци, облекчаване уринирането при възпаления на пикочния мехур и външните гениталии успокоително и противовъзпалително действие има лайката. Залейте 100 гр. изсушена лайка с един литър вряща вода, оставете да кисне в покрит съд докато се охлади и прецедете.
Лавандулата помага за успокояване на нервни деца, възбудени състояния, хистерия, за подобряване на съня. Добавете 10-15 гр. изсушен цвят в 8 литра вряща вода, покрийте съда и варете 20 мин., след което прецедете.
За стимулиране оросяването на кръвта и кръвообращението сварете 25 гр. изсушени листа и цвят от лавандула в 1/2 литър вода за 5 мин., в закрит съд. След това оставете да кисне 15 мин. и прецедете. Тази вана има загряващо и ободряващо действие.
При копривна треска, трудно лечими рани, сърбежи, екземи, невродермити, за стимулиране обмяната на организма и отделянето на урина използвайте изсушени стръкове полски хвощ. Залейте 25 гр. от билката с 2-3 литра студена вода. Оставете да кисне 10 часа, след това сварете за 10 мин. и прецедете.
За да стимулирате оросяването и обмяната на веществата използвайте цвят от сено. Залейте 20-30 гр. изсушен цвят (опадал след окосяване на сеното) с 500 мл. студена вода и варете около 4-5 мин. Оставете да кисне 30 мин. и добавете прецедената отвара към водата във ваната.
При анемии, слаби деца, след боледувания, недохранване, рахит и други както и за общо укрепване и стимулиране на организма, за поемане на витамини, минерални соли, микроелементи, за усилване, се правят бани от няколко билки. Приготвя се отвара от изсушените листа на ягоди, малини, коприва, копър, бреза, боровинки, киви, касис и орех, като 150 листа се кипват в 10 литра вода за 10 мин. Оставя се да покисне, след което се прецежда и се добавя към водата на ваната.
Банята на детето трябва да се извършва в спокойна обстановка, при стайна температура 22 градуса, а температурата на водата да е 37-38 градуса. Водата във ваната трябва да покрива рамената на детето. То престоява в покой 8-10 мин., изважда се от ваната, увива се в затоплена хавлия и лежи 1 час в топло легло. Отварата се излива гореща във ваната.
Посочените дози на билковите отвари съответстват на 100 литра вода във ваната. Ако използвате по-малко количество вода, то следва да намалите и дозата на отварата. Желателно е баните да се прилагат през ден, съобразно съвета на лекар, според състоянието на детето.