Безпокойството увеличава риска от деменция
Най-застрашени от деменция са хората с леко когнитивно увреждане, съобщава Zee News
Ново проучване откри, че болестта на Алцхаймер може да се влоши, ако човек страда от тревожност, особено за хората с леки когнитивни нарушения. В проучването на изследователите от Научноизследователския институт „Ротман“ са участвали 376 души, страдащи от леки когнитивни увреждания, на възраст от 55 години до 91 години. Изследователите наблюдавали доброволците в продължение на три години. На всеки 6 месеца, те събирали данни за тревожност, депресия, когнитивни и структурни промени в мозъка на участниците.
Установено е, че при доброволци с лека, умерена или тежка тревожност има повишен риск от болестта на Алцхаймер съответно с 33, 78 и 135%.Също така, изследователите са открили, че хората с леки когнитивни увреждания, които имат симптоми на тревожност, атрофията на мозъка в медиалния темпорален лоб е бърза. Тази част от мозъка е отговорна за създаване на спомени и се отразява на риска от развитие на болестта на Алцхаймер.
Всички доброволци са имали ниски резултати по скалата за депресия. Това показва, че симптомите на тревожност не са свързани с клиничната депресия – друг рисков фактор за болестта на Алцхаймер. Изследователите силно препоръчват на лекарите да наблюдават симптомите на тревожност при хората, които имат проблеми с паметта.
Съвсем скоро изследователите са направили и едно друго заключение. Според тях ниските хора е по-вероятно да страдат от деменция. Разбира се, ниския ръст не е единствената причина за развитието на болестта на Алцхаймер. Вместо това, тя е следствие от фактори като болестта се прехвърля в ранното детско развитие, свързано с неблагоприятни условия, лошо хранене и психосоциален стрес.Всичко това може да доведе до развитието на деменция, пише Zee News.