Обикновен берберис – необикновен лечител
Видовете берберис са доволно много – около 500, от вечнозелени до широколистни, от маломерни (1 метър) до високи (около 5 метра)
Много видове берберис са широко използвани за декоративни цели, най-вече като живи плетове. Декоративният берберис е особено оригинален през есента, когато листата придобиват интересни и красиви нюанси.
Но, това иначе красиво растение, е необикновен лечител. За лечение се използва обикновения берберис, или известен още като кисел трън.
Той разклонен, трънлив храст, до 2,5 метра. Расте в горите и сухите склонове, горските ръбове и речните долини.
За лечение се използва почти цялото растение, но най-вече плодовете и листата. Листата се събират след цъфтежа май – юли. Корените се събират в края на есента, корите – в началото на пролетта.
Берберис свойства и приложение
Растението има противовъзпалително, антибактериално, аналгетично, кръвоспиращи, спазмолитично, антипиретични, анти-туморно действие.
Отвара от корените на берберис подобрява потока на жлъчката, помага за облекчаване на болката и възпалението в жлъчката.
Отвара от листата на берберис се пие за черния дроб, жлъчните пътища и жлъчния мехур, при различни форми на хепатит и хронично възпаление на панкреаса.
Отвара от листата на берберис, както и сухите плодове се препоръчват на бременните против повръщане. Инфузия от листа се пие при храносмилателни разстройства, възпаление на стомашно-чревния тракт, хронична диария, спазми, стомашно-чревно кървене, стомашни язви, дизентерия.
Берберис не се препоръчва на жени след като са родили, както и по време на менопаузата. Не се препоръчва използването му при цироза на черния дроб, свръхчувствителност, както и деца на възраст под 12 години.
Зелените плодове на бербериса не трябва да се използват, ОТРОВНИ СА.