Беленето на кожата – ето защо се случва и как да се предотврати!

Беленето на кожата се предизвиква от нестабилност в свързването на отделните слоеве на епидермиса

Най-повърхностният кожен слой непрекъснато се излющва. Някои фактори обаче засилват този процес. Те са:
Липса на витамин А
Този мастноразтворим витамин има отношение към зрението и към еластичността на кожата. До недостиг може да се стигне при еднообразно хранене,- проблеми с храносмилателната система (гастрит, язва, колити), различни нарушения на мастния баланс, промяна в нивата на различните видове липопротеини – преносители на мазнините в тялото. Храни, богати на витамин А, са морковите и рибата. Прекаляването с този витамин също е вредно.
Слънчеви бани
Прекарването на слънце през лятото може да се окаже изключително опасно, особено за хора с повече бенки.
Избягвайте слънчевите бани в следобедните часове. Използвайте винаги защитни кремове и лосиони. При изгаряне обработете засегнатите места с мазила, съдържащи витамини А и Д.
Ултравиолетови лъчи
В последните десетилетия има сериозни промени в предпазния озонов слой на атмосферата. Слънчевите ултравиолетови лъчи достигат по-лесно до човешката кожа. Изгарянето на плажа или в планината може да накара кожата да се бели.
Морска вода
Тя също изтощава кожата. Препоръчително е след морските бани да взимате душ, по възможност без шампоани и силни сапуни. Кожата може да се бели и поради употребата на неподходяща козметика. Кремовете и лосионите трябва да се съобразяват освен със сезона и с характера на кожата – дали е по-мазна, или по-суха, а също и с моментното й състояние. Например погрешно е да се прилагат едновременно защитни анти-UV кремове с мехлеми против бръчки.
Лоша хигиена
Телесната чистота е най- важна за кожата. Рядкото къпане води до натрупване на пот и бактерии в нея. Това усилва беленето.