Бъбречни болки през нощта – КАКВО ДА ПРАВЯ?

Бъбречни болки могат да се появяват най-неочаквано дори и при хора, които уж нямат проблеми с бъбреците

Възпаление на бъбречното легенче е най-честата причина за болки в бъбреците. Най-често се свързва с възпаление на пикочния мехур: бактериална инфекция на пикочните пътища, която стига до бъбречното легенче. Това се случва когато камъните в бъбреците или уголемена простата при мъжете спират потока на урината, като по този начин причинява възпаление. Друга причина е дългосрочната употреба на болкоуспокояващи.
При остро възпаление на бъбреците и бъбречни болки симптомите са подобни на симптомите на чревни колики. Необходимо е медикаментозно лечение, особено при остро възпаление. Хроничното възпаление не може да бъде пренебрегвано, тъй като това може да доведе до трайно увреждане на бъбреците.
Профилактика:
Защита от студ, пиене на много течности, строго спазване на интимна хигиена, особено при жените. Трябва да се пият болкоуспокояваши само в краен случай, а не да се злоупотребява с употребата им.
Мерки, които подпомагат лечението и овладяването на бъбречни болки:
• топли компреси със зелеви листа, кални маски (на 2-3 часа), промивки и накисване в леген или вана, като се използва хвощ, слагане на краката в топла вода, пак с добавена морска сол и хвощ.
• чайове: листа от горски ягоди, листа от малина, сок от боровинки, мечо грозде. Хубаво е да се ядат сурови тиквени семки.
• Улесняване на бъбреците чрез храна: нежна за храносмилането, бедна на протеини – пресни плодове, сурови зеленчуци е най-добре. Тиква: освен сурови семки от тиква може да се хапва и варена тиква. Много праз, много магданоз – те са отлични за лечение на бъбречни заболявания. Също така се пие разреден малинов сок.
• премахване на токсините от бъбреците през червата (клизма).