3 важни правила за хранене през есента

Основният проблем през есента е намаленото количество пресни зеленчуци и плодове, което означава дефицит на витамини
През есента от менюто липсват минерали и други хранителни вещества. Според диетолозите обаче това не е толкова лошо, колкото изглежда на пръв поглед. Ако знаем как да се храним правилно, организмът няма да почувства никакъв стрес. За да се предпазим от отслабването на имунната система и есенните спадове в настроението, е достатъчно да се погрижим за менюто си.
Пийте повече вода
Грамотно създаденото меню включва и правилно отношение към напитките.
В жегите ожадняваме по-лесно, но правилото да се пие достатъчно вода трябва да се спазва целогодишно. Водата нормализира процесите на обмяна на веществата, подобрява храносмилането, пречиства тялото от шлаките и токсините и подсилва имунитета. В прехода между сезоните тя е не по-малко важна, отколкото в горещите дни.
Наблягайте на сезонните продукти
През есента предпочитайте типичните за сезона храни -нар, смокини, ябълки, дюли, пащърнак, тиква, ряпа,
кореноплодни. Непременно включвайте всекидневно в менюто си зеленчуци – те са богати на витамини, минерали и фибри. Може да ги консумирате сурови или след топлинна обработка (задушени, печени, на пара) – наблюдавайте тялото си и бързо ще разберете в какъв вид зеленчуците ви понасят най-добре. Редовно слагайте на масата лук и чесън -те имат противовирусно, противовъзпалително и антисептично действие.
Не забравяйте за супите
Всеки сезон има своите типични ястия. През лятото наблягаме на студените супи, леките салати, плодовите десерти. През есента те отстъпват място на топлите зеленчукови супи, засищащите салати, сгряващите напитки. Опитвайте се колкото може по-често да консумирате супи от сезонни зеленчуци – те загряват, нормализират терморегулацията на тялото, за дълго зареждат с тонус и
енергия. Експериментирайте и пробвайте различни съчетания и консистенции – крем-супа, лек зеленчуков бульон, питателна месна супа. Не прекалявайте със солта в супите – тя задържа излишни течности в тялото и може да доведе до различни заболявания. Вместо сол подправяйте супите с пресни или сушени билки и зеленолистни -мащерка, босилек, риган, магданоз, копър, джинджифил, куркума, кимион, къри. Откажете се от тежките застройки със сметана и брашно – това са излишни и напълно ненужни калории. Експертите препоръчват да консумираме супата топла, но не гореща – така ще си осигурим по-дълго усещането за ситост.